Moje E-kniha sbírka veršů v prodeji například i ZDE


Až bude poražen poslední strom, až bude otrávena poslední řeka a uloven poslední pták, pak teprve pochopíte, že peníze se jíst nedají.

Pár zajímavostí

21. února 2012 v 18:20 | mysteriouswolf |  Vlci
Historie výskytu vlka v ČR:

Vlk byl u nás běžným zvířetem až do konce 17. století. Intenzivněji se začal lovit zhruba od poloviny 17. století a jeho početnost výrazně klesala asi od začátku 18. století, až byla původní populace zcela vyhubena ‒ posledního vlka v Beskydech zastřelil 5. března 1914 František Jež u Bukovce ( dnes zde, v nejvýchodnějším výběžku ČR, stojí tomuto vlkovi pomník ).

Sporadicky se začali vlci v různých místech ČR znovu objevovat po 2. světové válce. Jednalo se však o osamocená zvířata, u kterých nebylo jasné, zda se jedná o jedince migrující ze slovenských Karpat nebo uniklé ze zajetí.

První věrohodné údaje o návratu vlků do ČR máme až v roce 1994 z Beskyd. Od té doby jsou vlci v tomto západním koutu Karpat zaznamenáváni každoročně. Příchod vlků do Beskyd, souvisel se zvětšováním vlčí populace na Slovensku, k čemuž došlo díky jejich zákonné ochraně.

Zajímavosti:

Ve světě žije několik podruhů vlků ‒ v současnosti je rozlišováno 5 poddruhů na Americkém kontinentu a 5‒8 v Eurasii. Na většině Evropského kontinentu se vyskytuje vlk obecný euroasijský (Canis lupus lupus), v Itálii se však během poslední doby ledové před 18 tisíci lety vzniklo refugium evropských vlků, které se částečně odlišilo od zbytku populace (Canis lupus italicus). Do severní části východní Evropy (oblast Karélie) zasahuje areál dalšího poddruhu, vlka sibiřského (Canis lupus albus).

Největší hrozbou pro udržení vlka a jeho šíření do dalších oblastí je ilegální lov. Ačkoliv je jen velmi těžko prokazatelný, jednotlivé svědectví o upytlačených vlcích jsou pravděpodobně jen špičkou ledovce. Jak jinak si vysvětlit stagnující ( nebo klesající ) početnost vlka v Beskydech a minimum známek o výskytu v dalších vhodných oblastech?!

Dopadení a usvědčení pytláků je velmi komplikované. Obtížné je zejména získat důkazní materiály a výpovědi svědků. Dalším problémem je všeobecná tolerance k pytlačení velkých šelem a skutečnost, že někteří myslivci si dosud neuvědomují kladnou úlohu šelem v ekosystému.
Zdroj : selmy.cz


 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Líbí se vám vlci?

ano 79.6% (133)
ne 0% (0)
obdivuji je 17.4% (29)
spíš se jich bojím 0.6% (1)
moc o nich nevím 2.4% (4)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama